Przy dzisiejszej dostępności lotów (ich niskiej cenie i rozbudowanych siatkach połączeń), wygodzie podróżowania (włącznie z doskonale skomunikowanymi lotniskami) tanie podróże zagraniczne są w zasięgu właściwie wszystkich - od młodych ludzi, którzy chcą podróżować niskim kosztem, przez rodziny z dziećmi, które potrzebują odpocząć od miejskiego zgiełki, aż po emerytów, którzy po odchowaniu własnych dzieci i przepracowaniu wielu lat wreszcie mogą podróżować właściwie bez ograniczeń.

Jeśli tylko mamy wystarczającą ilość czasu i oczywiście pieniędzy możemy w kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt godzin dostać się w każde miejsce na ziemi. Przekraczanie ogromnych gór, czy bezkresnych oceanów nie stanowi dziś żadnego problemu. Poza samolotami możemy wybrać alternatywne formy podróżowania - zabrać przyczepę campingową na norweskie fiordy, udawać się w rejsy wzdłuż greckich wybrzeży, wybrać się na afrykańskie safari, czy jeżdżąc konno zwiedzać dzikie zakątki Albanii.

Wszystko zależy od tego, jakie atrakcje turystyczne nas interesują - każdy z nas lubi co innego - dla jednych będą tą antyczne, monumentalne budowle, dla innych górskie krajobrazy i wodospady, a dla jeszcze innych możliwość pływania z delfinami. Jedno jest pewne - gdy z grubsza obierzemy już kierunek, destynację naszej podróży musimy poszukać informacji 'co warto zobaczyć' w danym regionie, żeby po powrocie do domu nie okazało się, że przejeżdżaliśmy 10 km od najgłębszego kanionu na świecie, ale nie zajechaliśmy, bo nie mieliśmy zielonego pojęcia, że tam jest! Jeśli planujemy na wycieczce błogie lenistwo i wybraliśmy ofertę all inclusive, z ewentualnym wyborem wycieczek fakultatywnych, to możemy nic nie planować - biuro podróży zadba o to, żebyśmy zobaczyli najważniejsze atrakcje w pobliżu naszego hotelu, jeśli jednak jesteśmy turystami pełną gębą i chcemy zobaczyć jak najwięcej i doświadczyć jak najciekawszych rzeczy to do wyjazdu musimy się gruntownie przygotować, przewertować nie tylko wiele przewodników, ale również przejrzeć mnóstwo stron internetowych, a najlepiej blogów podróżniczych z relacjami z danych miejsc, obejrzeć dziesiątki filmów na youtube - zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie mógł nam polecić na przykład opuszczony basen na Islandii pośrodku niczego, czy mało uczęszczaną plażę na Gozo, jednej z wysp archipelagu maltańskiego, lub cudowną grupę ludzi, mieszkających w przepięknym zakątku Tajlandii, zajmującą się opieką nad chorymi słoniami.

Jedno jest pewne, jeśli tylko mamy wystarczająco odwagi i wyobraźni to nawet krótki wypad może zamienić się w przygodę życia!